Thumbnail Image 1 Prof.Dr.Yılmaz BÜYÜKERŞEN
ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

Değerli Eskişehirliler,

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Yirmiikinci sezonunu açıyor. Bu tiyatro sanatçılarımızın büyük başarısıdır.

Eskişehir bu büyük başarıya siz, tiyatronun özverili izleyicileri olmadan ulaşamazdı. Biz söz verdik sözümüzde durduk. Eskişehir’e ancak örnekleri kültür seviyesi yüksek uygar ülkelerin kentlerinde görülebilen tiyatro, konser ve opera kurumları ile salonları kazandırdık. Sizler de bu projelerimize gösterdiğiniz büyük ilgi ile bunlara sahip çıktınız. Hepinize çok teşekkür ediyorum.

Eskişehir gibi bir şehir, tiyatrosu olmadan, senfoni orkestrası olmadan büyüyebilir ama kültür, sanat, düşünce ve ufuk açısından gelişemez. Bunun nedeni tiyatronun, operanın, senfoni konserlerinin, güzel sanatlar galerilerinin kendi yapısı içinde barındırdığı potansiyel güçtür. Tiyatro, sahne ve müzik sanatları, plastik ile görsel sanatlar, bir toplumun kendi renklerini, kendi zaaflarını, kendi üstün yönlerini görebileceği sanat dallarıdır.

Eskişehir’de yerleşik sahne ve müzik sanatları kurumlarına sahip olma sevdası yıllar öncesine, 1960 ‘lara dayanır. İşte 1960 ’larda bu uğurda Eskişehir’de verilen mücadele bu sanat dallarının gücünü bilenlerin mücadelesiydi.

Bakın Türkiye’ye .. Ne kadar çok büyükşehir var değil mi? Peki bu açıdan bakıldığında, bunların kaç tanesi gerçekten büyük şehir?

Bir de Eskişehir’e bakın ..Büyükşehir Belediyesi’ne ait üç tiyatro, biri opera ve senfoni orkestrası için çeşitli semtlerde ayrı ayrı 5 sahne ve salonun yanı sıra, yine yanlız belediyemize ait 5 adet sanat galerisine sahip oldu. Tiyatrosu ve Senfoni Orkestrası ile diğer şehirlere parmak ısırtacak bir kültürel ve sanatsal dinamiğe ulaştı.

Değerli Eskişehirliler bugün görkemli bir Sanat ve Kültür Sarayına sahipsiniz. Bu sanat kompleksinde yalnızca tiyatro ve güzel sanatların çeşitli dallarına ait eserlerin sergilerini değil, Devlet Opera ve Balesi ile işbirliği yapılarak, sürdürülebilir opera, bale, konser gibi çeşitli üst düzeydeki sanat etkinliklerini de izleme imkanını bulabileceksiniz.

Göreceksiniz, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Türk Tiyatrosunun, Senfoni Orkestrası ise Türkiye’nin göz bebekleri olacaktır. Yakın gelecekte, kendi kadrolu belediye operası bulunan ilk kent ünvanı da kentimize ait olacaktır. Hedef bu ...Eskişehir’li hemşehrilerime layık olan da budur...

Sanatçı arkadaşlarımızın hepsi bu hedef doğrultusunda kalitesi yüksek yapımlara imza atmak için canla başla çalışıyorlar. Onları kutluyorum. Tabi ki onlara hakkettiği değeri veren sizleri de... Hepinize keyifli bir tiyatro sezonu diliyorum.

 
 
 
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi
Senfoni Orkestrası
Balbumu Heykeller Müzesi
Kent Belleği Müzesi
Kurtuluş Müzesi
Müzikal Tam : 40.00 TL
Müzikal İndirimli : 25.00 TL
Tam : 25:00 TL
İndirimli : 15.00 TL
Çocuk Oyunu : 7.00 TL
E-Posta : sehirtiyatrolari@eskisehir.bel.tr
Tel : +90 222 335 72 71
Faks : +90 222 325 00 56
Adres : Kurtuluş Mahallesi,
Cumhuriyet Blv. No:104
26090 Odunpazarı/Eskişehir