ESKİŞEHİR TÜRKİYE’NİN KUKLA TİYATROSU MERKEZİNE DÖNÜŞECEK

27.09.2021

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin ortakları arasında olduğu Avrupa Birliği hibe programı kapsamında yürütülen “ESKİ ŞEHRİN KUKLALARI” projesi yapılan tanıtım kokteyli ile basına tanıtıldı.

 

ESKİ ŞEHRİN KUKLALARI, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’nin mali desteği ile hayata geçirilen “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı” kapsamında hibe desteği almıştır. Programın Sözleşme Makamı, Merkezi Finans ve İhale Birimidir. “ Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı”, Türk ve AB kuruluşları arasında ortaklaşa uygulanan ortak kültürel miras faaliyetlerinin teşvik edilmesini ve geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bu hibe programının genel hedefi, kültür, sanat ve kültürel miras yoluyla sivil toplum diyaloğunun, kültürel miras konusunda uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi ve Türkiye’de kültürel değerlerin teşvik edilmesidir.

1 Nisan 2021 tarihinde resmi olarak başlatılan ve sözleşmede öngörülen 15 aylık sürenin sonunda 30 Haziran 2022 tarihinde son bulacak olan proje ile ilgili olarak, Şehir Tiyatrolarının Tepebaşı Sahnesi fuayesinde gerçekleştirilen basın tanıtım kokteylinde, Proje Koordinatörü Şahabeddin Tosuner ve Büyükşehir Belediyesi ile Şehir Tiyatrolarından  proje ekibinde yer alan yetkililer açıklamalarda bulundular. 

Yapılan açıklama ile; Projenin çalışma programı doğrultusunda öncelikle Proje ekibi, ardından da Kukla Yapımı için Atölye Mekânı oluşturulduğuna ve eğitim çalışmaları için gerekli ekipman temini sağlandığına değinildi. Kukla atölyesinin, kukla sanatına ve Eskişehir’in kültür sanat hayatına hizmet etmenin yanı sıra Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Edindirme Kurslarında (ESMEK) kukla yapım eğitimlerine ev sahipliği yapacağı vurgulandı.

Çekya’dan gelen ve kukla yapım - oynatım çalışmalarını sürdüren iki eğitmen Pavel Vangeli ve Ivan Moravec eşliğinde profesyonel ve amatör tiyatro oyuncularından oluşan kursiyerlerle birlikte atölye çalışmalarının başlatıldığı, Kukla Yapımı ve Oynatımı Teknikleri eğitimi sürecinde; Eskişehir’deki eğitim çalışmalarına ek olarak, Sofya’ya çalışma ziyareti gerçekleştirileceği dile getirildi. Çalışmalar sonuçlandığında kursiyerler ile Bulgaristan'dan misafir gelecek olan bir yönetmen eşliğinde bir kukla oyunu sahneleneceği ve bu özgün kukla oyununun, Eskişehir’de ve Avrupa’da izleyici ile buluşacağı nihai hedefin ise, Uluslararası Eskişehir Kukla Tiyatrosu Festivali’ni ülkemize ve küresel sanat sektörüne nitelikli, sürdürülebilir bir festival olarak kazandırmak olduğu vurgusu yapıldı.

Tüm katılımcılar, Eskişehir Sanat Derneği, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Bulgaristan Golden Key Vakfı birlikteliği ile yürütülen “ESKİ ŞEHRİN KUKLALARI” projesinin, Türkiye ve AB arasında kültür ve sanat alanındaki diyaloğun gelişmesi ve bunun sonucunda Eskişehir’in Avrupa’da yeni bir “Kukla Tiyatrosu Merkezi” haline gelmesi açısından son derece önemli olduğunu belirttiler.

Başvuru: 0 (222) 211 55 00 / 1218

haber@eskisehir.bel.tr

 

 
 
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi
Senfoni Orkestrası
Balbumu Heykeller Müzesi
Kent Belleği Müzesi
Kurtuluş Müzesi
Müzikal Tam : 15.00 TL
Müzikal İndirimli : 10.00 TL
Tam : 10.00 TL
İndirimli : 7.50 TL
Çocuk Oyunu : 3.00 TL
E-Posta : sehirtiyatrolari@eskisehir.bel.tr
Tel : +90 222 335 72 71
Faks : +90 222 325 00 56
Adres : Kurtuluş Mahallesi,
Cumhuriyet Blv. No:104
26090 Odunpazarı/Eskişehir