BU FESTİVAL ESKİŞEHİR’E ÇOK YAKIŞTI

15.06.2022

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın Eskişehir Sanat Derneği ortaklığı ile gerçekleştirdiği “1. Uluslararası Eski Şehrin Kuklaları Festivali” açılış yürüyüşü, birbirinden farklı kukla oyunları, atölye çalışmaları ve açık hava etkinlikleri ile dolu dolu bir programla Eskişehirlilerden tam not aldı.

Festival, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Sanat Derneği ve Bulgaristan Golden Key Vakfı ortaklığında yürütülen “Eski Şehrin Kuklaları” projesinin faaliyetleri arasında yer alıyordu.

Eski Şehrin Kuklaları, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’nin mali desteği ile hayata geçirilen “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı” kapsamında hibe desteği almıştır. Programın Sözleşme Makamı, Merkezi Finans ve İhale Birimidir. “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı”, Türk ve AB kuruluşları arasında ortaklaşa uygulanan ortak kültürel miras faaliyetlerinin teşvik edilmesini ve geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bu hibe programının genel hedefi, kültür, sanat ve kültürel miras yoluyla sivil toplum diyaloğunun, kültürel miras konusunda uluslararası iş birliğinin geliştirilmesi ve Türkiye’de kültürel değerlerin teşvik edilmesidir.

28 Mayıs, 1 Haziran tarihleri arasında Şehir Tiyatroları sahnelerinde ve Eskişehir’in parklarındaki açık alanlarda oldukça zengin bir içerik ile gerçekleştirilen festivalde Macaristan’dan “Bence Sarkadi Marionet Tiyatrosu” “Budapeşte Kuklaları” adlı oyununu; Bulgaristan’dan “Tiyatro Trio” “Tiyatromat(evimiz- orman)” adlı oyununu; İtalya’dan “Tiyatro La Fabiola” “Bu İkiliye Dikkat” adlı oyununu; İspanya’dan “Jordi Bertran Topluluğu” “Antoloji” adlı oyununu ve Hollanda’dan Tiyatro “T Magische Topluluğu” “Transit” ve “NYX” adlı oyunlarını sahnelediler. Ev sahipliğini üstlenen Eskişehir Şehir Tiyatrolarının “Midas’ın Kulakları” adlı kukla oyunu ile yer aldığı festivalde Ayten Öğütçü “Kukla Yapım Teknikleri” atölyesini, Filiz Çankaya ise “El Kuklası Yapımı” atölyelerini gerçekleştirdiler.

5 gün boyunca süren, açılış yürüyüşüne yüzlerce Eskişehirlinin eşlik ettiği, tüm oyunlara ve açık hava etkinliklerine tam kapasite katılımın sağlandığı ve büyük beğeni toplayan festivali yediden yetmiş yediye her yaştan sanatsever takip etti. Kukla oyunları, atölyeler ve açık hava gösterileri ile renkli ve canlı bir sanat ortamına dönüşen “Eski Şehrin Kuklaları Festivali” sanatsever Eskişehir halkına çok yakıştı.

 
 
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi
Senfoni Orkestrası
Balbumu Heykeller Müzesi
Kent Belleği Müzesi
Kurtuluş Müzesi
Müzikal Tam : 40.00 TL
Müzikal İndirimli : 25.00 TL
Tam : 25:00 TL
İndirimli : 15.00 TL
Çocuk Oyunu : 7.00 TL
E-Posta : sehirtiyatrolari@eskisehir.bel.tr
Tel : +90 222 335 72 71
Faks : +90 222 325 00 56
Adres : Kurtuluş Mahallesi,
Cumhuriyet Blv. No:104
26090 Odunpazarı/Eskişehir