ŞEHİR TİYATROMUZ İSTANBUL FESTİVALİNDE GÖZ DOLDURDU

27.11.2023

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, “Macbeth” adlı oyunu ile Devlet Tiyatrolarının düzenlediği Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali’nde kapalı gişe oynadı ve İstanbul seyircisinin büyük beğenisini kazandı.

Yurtiçi ve yurtdışından konuk tiyatro ekiplerinin katıldığı, Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen festivalde Eskişehir Şehir Tiyatroları, 21 Kasım tarihinde Macbeth adlı oyununu, biletleri günler öncesinden tükenen 800 kişinin doldurduğu Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonunda (AKM)  sahneledi.

Özlem Belkıs’ın, William Shakespeare’in eserinden uyarladığı “Macbeth” adlı oyunun yönetmenliğini usta rejisör Barış Erdenk, çevirisini Sabahattin Eyüboğlu, dekor tasarımını Emre Satı, kostüm tasarımını Medina Almaç Yavuz, ışık tasarımını Kerem Çetinel ve hareket düzenini Sibel Erdenk üstlendi. Oyunun müzikleri ise besteci Gürkan Çakıcı’ya ait.

Etkileyici rejisi ve görkemli oyunculuk performansları ile göz dolduran ve bitiminde salondaki tüm seyircilerin ayağa fırlayarak ıslıklar ve alkışlar eşliğinde sona erdirdiği oyunda Şehir Tiyatroları sanatçıları Ali Eyidoğan, Tolga Tümer, Mert Kırlak, Pınar Bekaroğlu Ciotta, Yalçın Özen, Gonca Yakut ve Berkay Gökçek rol alıyorlar.

Eskişehir’de ve gittiği turnelerde kapalı gişe oynayan ve Devlet Tiyatrolarının daveti üzerine İstanbul’da festival kapsamında sahnelenen “Macbeth” oyununu İstanbullu tiyatroseverlerle birlikte izleyen tiyatro eleştirmeni Seçkin Selvi, gazeteci, yazar Sedef Kabaş, sanatçı Bedri Baykam, İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Fatih Dokgöz, tiyatro eleştirmenleri, tiyatro ve sinema-tv dünyasından farklı isimler izledikleri oyundan beğeni ve övgü ile bahsederek memnuniyetlerini dile getirdiler.

Oyun hemen sonrasında festival kapsamında, izleyiciler için Eskişehir Şehir Tiyatrolarının sahnelediği Macbeth oyununu uyarlayan yazar Özlem Belkıs ile bir söyleşi gerçekleştirildi.

Yüksek katılımla gerçekleşen söyleşi boyunca Özlem Belkıs seyircilerin merak ettiği soruları cevapladı ve oyun metninin oluşması aşamalarında neler yaşandığını izleyicilerle paylaştı.

 
 
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi
Senfoni Orkestrası
Balbumu Heykeller Müzesi
Kent Belleği Müzesi
Kurtuluş Müzesi
Tam : 40:00 TL
İndirimli : 25.00 TL
Çocuk Oyunu : 15.00 TL
E-Posta : sehirtiyatrolari@eskisehir.bel.tr
Tel : +90 222 335 72 71
Faks : +90 222 325 00 56
Adres : Kurtuluş Mahallesi,
Cumhuriyet Blv. No:104
26090 Odunpazarı/Eskişehir